Penzion Chalupa Družina

Penzion DRUŽINA

Ubytování

Tipy na výlety

Malebné i drsné městečko ležící v podhůří Jeseníků, na hranici Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Přírodního parku Sovinecko, bylo založeno koncem 13.století. Dnes má cca 10.000 obyvatel včetně přilehlých obcí. V Rýmařově lze navštívit řadu zajímavých míst – barokní kaple „V lipkách“ z roku 1711 s bohatou freskovou výzdobou, renesanční katolická fara, kostel sv. Michala, městská radnice, morový sloup, socha Jana Nepomuckého, Hrádek, zbytky předměstské osady, lípa Jana Komenského,… Víte, že se v Janovicích u Rýmařova vyrábí dřevěné Turistické známky? Více informací o Rýmařově i okolí naleznete v Městském a turistickém informačním centru nebo na www.rymarov.cz či na www.rymarovsko.cz. Ze sportovního vyžití možno využít horolezeckou stěnu.

leží v katastru obce Jiříkov a je nejrozsáhlejším hradním komplexem na Bruntálsku. Hrad založili těsně před rokem 1333 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu “páni ze Sovince”. Za husitských válek se Sovinec stal významnou husitskou pevností. Vedle prohlídkových trasy se v prostorách hradu pravidelně konají nejrůznější kulturní akce. www.sovinec.cz

Obdivujte největší evropský betlém zapsaný v Guinessově knize rekordů, sochu Děda Praděda a kromě řady dalších dřevěných plastik i výběhy koní a daňků. Areál je vhodný i pro rodiny s dětmi. Otevírací doba: 1. 4. – 31. 12., 10.00 – 17.00 hod. Vstupné: děti 20 Kč, dospělí – 40 Kč, Tel.: 554 295 127 www.pradedovagalerie.cz. Jiříkov se nachází u hradu Sovince, v blízkosti Rýmařova.

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice.V součastnosti přístupný od 1. června do 31 září. Více informací: K zámku Vás dovede pěší trasa či cyklotrasa.
Panství Janovice sehrálo v dějinách českého státu nemalou roli – střídali se zde významní držitelé panství a samotná oblast byla velmi ceněna pro svoje surovinové bohatství – kovy. Dříve se janovické panství zvalo panstvím rabštejnským, dle tvrze Rabštejn, z níž dnes zbylo několik kamenů. Zámek Janovice byl blíže městu Rýmařov, středisku obchodu. Samotný zámek Janovice byl postaven někdy kolem roku 1520 Petrem z Žerotína. Petr ze Žerotína tu býval zřejmě jen občasným hostem, jeho hlavním sídlem byl šumperský zámek. Trvalým místem pobytu držitelů rabštejnsko-janovického panství se stal janovický zámek teprve za Hoffmannů z Grünbüchlu od r. 1586.

Národní přírodní památka, pozoruhodná soustava peřejí, kaskád a vodopádů na říčce Huntavě, která protéká úzkou soutěskou a překonává různé výškové rozdíly.

Hrad Rabštejn byl opuštěn někdy v 17., nebo 18. století a dnes je oblíbeným místem s krásnou vyhlídkou. Část skal slouží i horolezcům.

Nádherný a vysoce kvalitní barokní komplex zastavení. Práce anonyma.

Nejvyšší hora Moravy Praděd (1492 m.n.m) je dnes přírodní rezervací s typickou horskou květenou, přírodní výtvor Petrovy kameny je opředen pověstmi o sabatech čarodějnic. Součástí rezervace v okolí Pradědu jsou Divoký důl, vodopády Bíle Opavy, Velká a Malá kotlina.

Malebná obec Karlova Studánka leží v panenské přírodě jesenických hor, na východní straně jejich nejvyšší hory Pradědu. V roce 1780 zde založil nejmladší syn Marie Terezie Maxmilián II. – František lázně, které jsou dodnes proslulé svým jedinečných horským klimatem a výbornou minerální vodou. Lázně Karlova Studánka poskytují kvalitní lázeňskou péči s širokou paletou regeneračních a léčebných procedur využívajících přírodní léčivé zdroje (minerální voda a přírodní oxid uhličitý získávaný z hloubky 127m), masáže, lymfodrenáže i nové fyziatrické a rehabilitační metodiky.t. Lázně jsou oblíbeným turistickým centrem, odkud je dobrý výchozí bod na Praděd. www.karlovastudanka.cz

Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků. V nejhořejším úseku jsou peřeje, kaskády a vodopád. Nejvyšší vodopád má výšku téměř 8 m. Po celém délce toku je pstruhová voda. Kolem vodopádů prochází trasa naučné stezky s informačními tabulemi. Cesta kolem vodopádů je velmi náročná, překonává kaňon několika lávkami a po žebřících. V obtížných místech jsou instalovány řetězy pro přidržování. Trasa vede z Karlovy Studánky a končí pod Ovčárnou. Přes horskou chatu Barborka je to pak již kousek na Praděd.

je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek regionu. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje. Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. Tel.: 554 717 947.

Pravé závodnické vyžití na kryté motokárové trati. Celková délka tratě je 300m. Více než 13 zatáček se střídá v technických a rychlých pasážích, maximální rychlost se blíží 70 km/h.Dráha je svým řešením jediná v Evropě, neboť má mimoúrovňové překřížení jako trať v Suzuce, klopenou zatáčku jako v Indianopolis a tunel jako v Monte Carlu. www.jankutrade.cz

Zelený kopec s barokním kostelem nedaleko Bruntálu je nejmladší vyhaslou sopkou se vzácnou květenou a stopami po těžbě sopečného tufu.

s možností rybolovu je situována asi 12 km od Rýmařova u řeky Moravice. Půjčte si prut, chyťte si svého pstruha a pak si jej nechte upravit v kuchyni bašty. Areál je vhodný pro rodiny s dětmi. Tel.: 554 713 701.

Přehradní nádrž nedaleko Rýmařově je rájem pro milovníky vodních sportů a vášnivé rybáře. Pro svou nádhernou neporušenou přírodní scenerii se stal místem natáčení filmu Johanka z Arku. Na přehradě si můžete zapůjčit loďky. www.slezskaharta.cz

Pokud jste milovníky cykloturistiky, tak Jeseníky jsou pro Vás ideálním místem. Nejen proto, že jsou zde stovky kilometrů značených cyklostezek a cyklotras, ale i proto, že zde jezdí Cyklobus. Cyklistům ubytovaným v našem hotelu nabízíme řadu služeb.

V blízkosti tenisové kurty 80,- za hodinu.

Sedněte na kolo a poznejte přírodní scenerie i historické památky Jeseníků. Pokud nejste zdatní cyklisté svezte se Cyklobusem Jeseníky.

8 výška, 35 cest, boulder 3,5 * 5 m, půjčovna atd.

V místě jsou udržované běžecké tratě (cca 1,5 km od ubytování) a pro sjezdové lyžování jsou nedaleko lyžařské vleky (nejbližší cca 2,5km – Stará Ves, Ski centrum Karlov – 12km, Praděd – 25km)

Letní koupaliště najdete v parku v centru města Bruntál Koupaliště zahajuje provoz v měsíci červnu a končí sezónu na konci srpna příslušného roku. Areál nabízí 2 plavecké bazény: velký plavecký bazén o rozměru 33 x 15 m a hloubkou 1,2 – 1,9 m a malý bazének (brouzdaliště) o rozměru 15 x 15 m. Bazén s betonovým dnem je obkopen travnatými plochami pro odpočinek a opalování. Součástí koupaliště je občerstvení a sociální zařízení. Součástí služeb v areálu je možnost využití hřiště na plážový volejbal a míčové hry. Děti mají k dispozici pískoviště, skluzavky, průlezky a vodní skluzakvy.

Unikátní termální park, který v České republice nemá obdoby. Jako jediný nabízí relaxační a regenerační vodní svět, bazény napouštěné přírodní termální vodou.Léčivá termální voda je již po několik desetiletí základní složkou celé lázeňské péče v TERMÁLNÍCH LÁZNÍCH Velké Losiny. V lázeňském parku, na místě, kde se nyní nachází termální park TERMÁLY LOSINY, bylo v 50. a 60. letech minulého století vybudováno termální koupaliště napuštěné právě termální sirnou vodou. Historie a oblíbenost termálního koupaliště nás přivedla k myšlence vybudovat na místě původního koupaliště jedinečný termální park TERMÁLY LOSINY! Přijeďte si k nám odpočinout a dobít sílu a energii. Pro vaši ideální relaxaci, regeneraci, ale i zábavu jsme připravili: 9 termálních bazénů – napouštěných výhradně přírodní termální vodou  |  sauny – finská, solná, parní, aromatická, ledová komora  |  masáže – sportovní, energetické a jávské  | cvičení v bazénu, skupinové cvičení pro posílení zad  | zázemí pro rodiče s dětmi |  vnitřní samoobslužná restaurace a rychlé letní venkovní občerstvení  | bezbariérový přístup  | celoroční provoz